tums-Survey-header

این سامانه جهت پاسخگوئی به نیاز روز افزون پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران به استفاده از امکانات نوین و مبتنی بر فناوری اطلاعات در انجام پژوهشهای گسترده ایجاد شده است .

امروزه، آمار، تحقیقات و نظرسنجی یکی از ارکان مهم سیاستگذاری یک سازمان پژوهشی و یا یک بنگاه اقتصادی میباشد. جمع آوری اطلاعات در فضای مجازی، بسیار سریع، آسان و اقتصادی است. بهترین روش برای دانستن نظر یک یا چند گروه از مردم، سوال کردن از آنهاست. امکانات قدرتمند و آسان پیمایشهای مبتنی بر وب این امکان را فراهم کرده تا با استفاده از اطلاعات منظم و دسته بندی شده، بهترین تصمیمات را اتخاذ کرد. امروزه پیمایشهای مبتنی بر وب رواج فراوان یافته اند و نه تنها در پژوهشهای علمی و دانشگاهی، که در بازاریابی و دریافت بازخورد از کاربران یک کالا یا خدمت تجاری هم بصورت گسترده مورد استفاده قرار می گيرند. پیمایشهای مبتنی بر وب در مقایسه با روشهای سنتی پيمایش، داری مزایایی هستند که بيشتر با گسترش فناوری اطلاعات و بویژه اینترنت امکان پذیر شده اند. از جمله این ویژگيها می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

١- گستره جهانی : پیمایشهای مبتنی بر وب، امکان دسترسی به طيف گسترده ای از مخاطبین را بدون محدودیت جغرافيایی فراهم می آورد.

٢- سرعت: در این پيمایشها ، ارسال پرسشنامه و دریافت پاسخها به سرعت انجام می شود در حالی که در پرسشنامه های مکتوب فرایند ارسال و دریافت پرسشنامه از طریق پست، پرزحمت و وقت گير است.

٣- داده پردازی بهينه: انتقال پاسخها به نرم افزارهای تحليل داده، به سرعت و بی نياز از فرایند وقت گير ورود دستی داده ها به رایانه انجام می گيرد که این نيز به نوبه خود از خطای انسانی می کاهد.

۴- کيفيت پاسخها: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کيفيت پاسخها در پیمایشهای مبتنی بر وب به مراتب بهتر از پرسشنامه های چاپی سنتی است. ویژگی تعاملی بودن محيط وب موجب می شود تا پاسخگو به سئوالات بيشتری پاسخ دهد، خطاهای کمتری مرتکب شود و به پرسشهای باز، جوابهای طولانی تر ارائه کند.

۵- هزینه اندک : توزیع و گردآوری پیمایشهای مبتنی بر وب عمدتا هزینه کمتری نسبت به هزینه های پستی که بویژه برای نامه های بين المللی قابل توجه است در بر دارد.

با توجه به موارد ذکر شده و کمبود سامانه پیمایشهای مبتنی بر وب بخصوص به زبان فارسی، شرکت رایان توسعه برنا اقدام به تولید اولین و تنها سامانه طراحی پیمایش در فضای اینترنت به زبان فارسی در مرکز رشد اطلاعات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران نموده است، که اولین نسخه آن بر روی سرور دانشگاه علوم پزشکی تهران نصب و مورد استفاده قرار گرفته است.

نحوه کار سامانه

سامانه به طراحان پیمایش کمک میکند تا سوالات، انواع جوابها، پیامها و ظاهر پرسشنامه را در محیط وب طراحی نمایند و پرسشنامه را به روشهای مختلف به مخاطبین پیمایش ارائه کنند.

برای کار با سامانه نیاز به نصب نرم افزار خاصی نیست و کلیه عملیات در محیط وب انجام میشود. برای طراحان پیمایش بخش خاصی در وب سایت پیاده شده است که با استفاده از کلمه عبور به آن وارد میشوند و کار طراحی و تنظیم پیمایش را انجام میدهند. با استفاده از امکانات موجود، طراحان پیمایش میتوانند انواع پرسشنامه و فرم ها را تعریف نموده و مشخصات ظاهری آن از جمله لوگو، رنگ، تصویر زمینه و سایر اجزاء پرسشنامه را تعریف نمایند.

مراحل اجرای پیمایش

 1. ایجاد پرسشنامه با تایپ کردن سوالات در فرم های تحت وب. فرم ها محدودیت در تعداد سوال/جواب ندارند.
 2. طراحی ظاهر گرافیکی پرسشنامه با اضافه کردن لوگو، تصاویر، متون. ایجاد صفحات خوش آمد گویی و پایانی پرسشنامه.
 3. پیش نمایش و آزمایش پرسشنامه. بعد از این مرحله پرسشنامه آماده برای ارسال به مخاطبین است. مخاطبین پیمایش میتوانند پرسشنامه را مستقیما در وبسایت سامانه یا با کلیک کردن روی لینک موجود در ایمیل دعوتنامه ارسال شده، مشاهده کنند. به محض پاسخدهی توسط مخاطبین، جوابها و نتایج در یک بانک اطلاعاتی امن و مطمئن ذخیره میشود.
 4. مشاهده نتایج و بررسی پیشرفت پیمایش بصورت مداوم و مستمر. انواع گزارشات، نتایج پیمایش را لحظه به لحظه در اختیار شما قرار میدهد. دریافت این اطلاعات از سایت جهت آنالیزهای بعدی توسط نرم افزارهای آماری و یا نگهداری در بانکهای اطلاعاتی از دیگر امکانات این بخش است.

 

این نرم افزار از ۴ وب سایت اصلی تشکیل شده که عبارتند از:

 1. سایت اصلی سامانه پژوهشهای پیمایشی جهت اطلاع رسانی.
 2. سایت مدیریت پیمایشها و طراحی پرسشنامه
 3. سایت پاسخ دهی مخاطبین به پرسشنامه
 4. سایت مدیریت سامانه

 

سایت اصلی سامانه پژوهشهای پیمایشی:
این سایت دروازه ورودی سیستم بوده و ورود به آن برای عموم آزاد میباشد. این وبسایت دارای بخشهای: فهرست پیمایشها، سوالات متداول، اخبار، درباره ما، تماس با ما و پیوندها میباشد که اطلاعات آن توسط سایت مدیریت سامانه قابل ویرایش است. دسترسی به سایت طراحی پیمایشها و طراحی پرسشنامه و همچنین سایت پرسشنامه و پاسخ دهی از این بخش امکان پذیر است.

سایت مدیریت پیمایشها و طراحی پرسشنامه:
این سایت بخش طراحی، تنظیم و آنالیز پیمایش بوده که ورود به آن فقط با نام کاربری و رمز عبوری که توسط مدیریت سامانه تعریف شده است، امکان پذیر است. این بخش برای طراحان، دارای امکانات مدیریت پیمایشها و پرسشنامه ها میباشد. در ذیل به برخی امکانات اشاره شده است:
۱٫     در هر پیمایش امکان انتخاب زمان شروع و پایان، انتخاب ظاهر پرسشنامه، استفاده از سوالات پیمایشهای قبل، پوشه نگهداری فراهم میباشد.
۲٫    در بخش طراحی پرسشنامه، امکان طراحی سوالات به صورت چند صفحه ای، با مقدمه، گروه سوالات، سوالات متداول و تعریف جوابها بصورت یک/چند گزینه ای، توضیحی، منوبازشونده، رتبه بندی، متن کوتاه، متن توضیحی و . . .  میباشد.
۳٫    انواع مخاطبین شامل: مخاطبین خاص(ارسال دعوتنامه توسط پست الکترونیک)، گروههای مخاطب از پیش تعریف شده، جوابدهی از طریق کد پاسخ گویی، لینک، مخاطب عمومی میباشد.
۴٫    کنترل اجرایی پیمایش شامل آمار جوابدهی، نمودارهای آماری و خروجی اطلاعات به صورت فایلهای Excel و Access.
۵٫    امکان ارسال/دریافت پیام (Messaging) بین اعضاء سامانه از مدیریت سامانه و طراحان پیمایش.

سایت پاسخ دهی مخاطبین به پرسشنامه :
این سایت بخش پاسخ دهی به پرسشنامه ها میباشد که ورود به آن برای عموم آزاد است. امکان ورود کاربران با نام کاربری و رمز عبور برای پیمایشهای خاص که مخاطبین آن دعوت شده اند و یا ورود  به پیمایشهایی که با روش کد پاسخگویی(مخاطب ناشناس) تعریف گردیده فراهم میباشد. ابزار جستجو برای پیدا کردن پیمایش خاص وجود دارد. هر پیمایش در این سایت صفحه مخصوصی دارد که اطلاعات شناسنامه ای و کلیه اطلاعات مورد نیاز مخاطبین پیمایش در آن نمایش داده میشود. سایر بخشهای موجود در این سایت اخبار، سوالات متداول و پیوندها میباشد.

سایت مدیریت سامانه:
در این سایت امکان مدیریت کل سامانه فراهم شده است. نظارت کامل و مستقیم بر عملکرد طراحان پیمایش، امکان مکاتبه (Messaging) با اعضاء سامانه، تغییر تنظیمات پیمایشها، بررسی وضعیت پیمایشها در هر مرحله از طراحی در این بخش امکانپذیر است. کلیه مراحل اجرای پیمایش توسط تاییدیه مدیر صورت میگرد تاییدیه برای شروع طراحی، انتخاب مخاطبین انتخاب مخاطبین و شروع پیمایش نیاز به تأیید مدیریت سامانه دارند تا بتوانند به مرحله بعد وارد شوند، ضمناٌ مدیریت سامانه امکان ویرایش پیمایشها، آمار پاسخ دهی، زمان و . . . را دارا میباشد. ویرایش اطلاعات سایتها از جمله اخبار، پیمایشها، سوالات متداول و . . .

 

ویژگیهای نرم افزار

 • تغییر مشخصات پیمایش و پیاده سازی مطابق با سلیقه طراح.
 • امکان طراحی مدلهای متنوع سوال (یک/چند گزینه ای، توضیحی، کمبو، رتبه بندی، گروه سوالات، سوالات متداول و . . .)
 • گزینه های پیشرفته در طراحی سوال و جواب.
 • امکانات طراحی و ویرایش.
 • مدیریت پیمایش و انواع مخاطبین (ارسال دعوتنامه به ایمیل اشخاص، گروه مخاطبین، کد پاسخ گویی، لینک، عمومی)
 • گزارشات آنلاین و نتایج لحظه ای پیمایش.
 • مجموعه سوالات متداول.
 • امکان جوابدهی در چند نوبت به پرسشنامه.

مزایای سامانه پژوهشهای پیمایشی مبتنی بر وب

 • عدم مصرف کاغذ.
 • عدم نیاز به نصب نرم افزار و درگیری با مشکلات رایانه.
 • حذف تاخیر و زمان انتظار برای طراحی و پیاده سازی پروژه.
 • کنترل کامل پروژه (پیمایش)
 • کاهش هزینه ها.
 • دسترسی به آمار به روز، افزایش رقابت و افزایش سود.